Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-124-C3-R0
ATS-10G-124-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-124-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10G-124-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10G-124-C3-R0
QUANTITY
ATS-10G-124-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-124-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-124-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-124-C3-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-124-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-124-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-124-C3-R0
CONN HEADER 40POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 61POS datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf