Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10G-49-C1-R0
ATS-10G-49-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10G-49-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10G-49-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10G-49-C1-R0
QUANTITY
ATS-10G-49-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10G-49-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10G-49-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10G-49-C1-R0
Related LinksATS-10G-, ATS-10G-49-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10G-49-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10G-49-C1-R0
CONN HEADER 1.25MM 15POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
6+6 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 32MA 140 OHM TH datasheet.pdf