SiTIME SIT1602AIE8-18E
SIT1602AIE8-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIE8-18E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602AIE8-18E.pdf
Availability of SIT1602AIE8-18E
QUANTITY
SIT1602AIE8-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIE8-18E
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIE8-18E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT1602
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT1602AIE8-18E
Related LinksSIT1602, SIT1602AIE8-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT1602AIE8-18E Details Description
Related parts for SIT1602AIE8-18E
SURGE SUPP THYRISTOR 320V TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.9A 130 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
NON-COMP HDMI/DVI SLBLK 15M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf