Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-113-C3-R0
ATS-10H-113-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-113-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-10H-113-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10H-113-C3-R0
QUANTITY
ATS-10H-113-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-113-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-113-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-113-C3-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-113-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-113-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-113-C3-R0
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS TIN datasheet.pdf
CONN RP-MCX JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf