Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-141-C1-R0
ATS-10H-141-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-141-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-10H-141-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-141-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-141-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-141-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-141-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.66°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-141-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-141-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-141-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-141-C1-R0
RES SMD 412 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
OSC TCXO 16.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC BLADE 10PC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 12W datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN RING CIRC 14-16AWG #M3 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf