Texas Instruments LM21212MH-1/NOPB
LM21212MH-1/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM21212MH-1/NOPB
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 20TSSOP
Datasheet Download
LM21212MH-1/NOPB.pdf
Availability of LM21212MH-1/NOPB
QUANTITY
LM21212MH-1/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM21212MH-1/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM21212MH-1/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowering FPGAs with SIMPLE SWITCHER® LMZ3 Power Modules
Featured ProductLM21212/15 High-Efficiency, High-Current Buck Regulators
Reference Design LibraryLM21212-1EVM: 1.2V @ 12A, 2.95 ~ 5.5V in
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.95V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.6V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output12A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package20-HTSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM21212MH-1/NOPB
Related LinksLM21212M, LM21212MH-1/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM21212MH-1/NOPB Details Description
Related parts for LM21212MH-1/NOPB
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 62POS DL .100 BLK datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18.2"L X 12"W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 4A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf