Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10H-194-C1-R0
ATS-10H-194-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10H-194-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-10H-194-C1-R0.pdf
Availability of ATS-10H-194-C1-R0
QUANTITY
ATS-10H-194-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10H-194-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10H-194-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10H-194-C1-R0
Related LinksATS-10H-, ATS-10H-194-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10H-194-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-10H-194-C1-R0
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC AXIAL datasheet.pdf
SWINGER 3P SWITCH SPDT NO/NC datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AL5809 150MA datasheet.pdf