Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11A-16-C2-R0
ATS-11A-16-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11A-16-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-11A-16-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11A-16-C2-R0
QUANTITY
ATS-11A-16-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11A-16-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11A-16-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.08°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11A-16-C2-R0
Related LinksATS-11A-, ATS-11A-16-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11A-16-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11A-16-C2-R0
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 0.05A TO-92MOD datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.95"L X 5.58"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf