Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11A-37-C2-R0
ATS-11A-37-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11A-37-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766
Datasheet Download
ATS-11A-37-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11A-37-C2-R0
QUANTITY
ATS-11A-37-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11A-37-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11A-37-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.12°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11A-37-C2-R0
Related LinksATS-11A-, ATS-11A-37-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11A-37-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11A-37-C2-R0
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.2V TO92 datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT INLINE 10POS CRIMP PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 700MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 100MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 9C SHLD 600V datasheet.pdf