Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11B-32-C2-R0
ATS-11B-32-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11B-32-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766
Datasheet Download
ATS-11B-32-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11B-32-C2-R0
QUANTITY
ATS-11B-32-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11B-32-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11B-32-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11B-32-C2-R0
Related LinksATS-11B-, ATS-11B-32-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11B-32-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11B-32-C2-R0
BOOT ROCKER MINI CLEAR datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 1GB 200SORDIMM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf