Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11C-12-C2-R0
ATS-11C-12-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11C-12-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-11C-12-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11C-12-C2-R0
QUANTITY
ATS-11C-12-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11C-12-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11C-12-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11C-12-C2-R0
Related LinksATS-11C-, ATS-11C-12-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11C-12-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11C-12-C2-R0
RES SMD 130K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK 6.35MM 12POS OR datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK ZINC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 2W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 datasheet.pdf