Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11D-198-C2-R0
ATS-11D-198-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11D-198-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-11D-198-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11D-198-C2-R0
QUANTITY
ATS-11D-198-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11D-198-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11D-198-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11D-198-C2-R0
Related LinksATS-11D-, ATS-11D-198-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11D-198-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11D-198-C2-R0
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 6.0GHZ 20DB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.10A 6V CHIP 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C PIN 18" 10 COLORREP datasheet.pdf