Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11D-33-C3-R0
ATS-11D-33-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11D-33-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412
Datasheet Download
ATS-11D-33-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11D-33-C3-R0
QUANTITY
ATS-11D-33-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11D-33-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11D-33-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.5°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11D-33-C3-R0
Related LinksATS-11D-, ATS-11D-33-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11D-33-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11D-33-C3-R0
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 100W 100V datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.8MM datasheet.pdf