Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11E-101-C2-R0
ATS-11E-101-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11E-101-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-11E-101-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11E-101-C2-R0
QUANTITY
ATS-11E-101-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11E-101-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11E-101-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.69°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11E-101-C2-R0
Related LinksATS-11E-, ATS-11E-101-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11E-101-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11E-101-C2-R0
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 7M datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 36POS THRUHL datasheet.pdf