Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11F-07-C1-R0
ATS-11F-07-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11F-07-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-11F-07-C1-R0.pdf
Availability of ATS-11F-07-C1-R0
QUANTITY
ATS-11F-07-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11F-07-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11F-07-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11F-07-C1-R0
Related LinksATS-11F-, ATS-11F-07-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11F-07-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-11F-07-C1-R0
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf