Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11F-98-C3-R0
ATS-11F-98-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11F-98-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-11F-98-C3-R0.pdf
Availability of ATS-11F-98-C3-R0
QUANTITY
ATS-11F-98-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11F-98-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11F-98-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.39°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11F-98-C3-R0
Related LinksATS-11F-, ATS-11F-98-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11F-98-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-11F-98-C3-R0
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS51124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 44.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 65POS SMD datasheet.pdf