Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11H-110-C1-R1
ATS-11H-110-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11H-110-C1-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-11H-110-C1-R1.pdf
Availability of ATS-11H-110-C1-R1
QUANTITY
ATS-11H-110-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11H-110-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-11H-110-C1-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.97°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11H-110-C1-R1
Related LinksATS-11H-, ATS-11H-110-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11H-110-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-11H-110-C1-R1
RES CHAS MNT 0.75 OHM 10% 1141W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 18AWG 500' datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR 4SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
HORIZ,DIFFUSE,4M,NPN datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 20MH 1.0A datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD datasheet.pdf