Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11H-181-C2-R0
ATS-11H-181-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11H-181-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-11H-181-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11H-181-C2-R0
QUANTITY
ATS-11H-181-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11H-181-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11H-181-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.95°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11H-181-C2-R0
Related LinksATS-11H-, ATS-11H-181-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11H-181-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11H-181-C2-R0
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .013-.020 30AU datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 1.25A SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.1A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 79.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 8BIT GP 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
1500UF 50V 22X25MM 85C 12000H datasheet.pdf