Vishay/BCcomponents MBA02040C2000FRP00
MBA02040C2000FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MBA02040C2000FRP00
Brief Description
RES 200 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MBA02040C2000FRP00.pdf
Availability of MBA02040C2000FRP00
QUANTITY
MBA02040C2000FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBA02040C2000FRP00
Internal Part NumberEIS-MBA02040C2000FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyThrough Hole Resistors
Series5063JD Spacemiser
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBA02040C2000FRP00
Related LinksMBA02040C, MBA02040C2000FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MBA02040C2000FRP00 Details Description
Related parts for MBA02040C2000FRP00
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
T8371A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 208V TOWER DBL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TE-HT208BY-108 datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5.8A 8-SO datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5700K 2SMD datasheet.pdf
AXL E ETH DI8 DO4 2A M12 6P datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf