Vishay/BCcomponents BFC237535272
BFC237535272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237535272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237535272.pdf
Availability of BFC237535272
QUANTITY
BFC237535272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237535272
Internal Part NumberEIS-BFC237535272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237535272
Related LinksBFC237, BFC237535272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237535272 Details Description
Related parts for BFC237535272
IDC CABLE- APR10A/ AE10G / X datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT HF SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
THERMOSTAT LOW LVL HERMETIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 270 OHM 1% 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
TFLEX SF650 9" X 9" datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GN WTR CLR 6" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf