Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-101-C3-R0
ATS-12A-101-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-101-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12A-101-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-101-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-101-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-101-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-101-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.77°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-101-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-101-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-101-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-101-C3-R0
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
BAIL VALULINE 15" WIDTH datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 2POS NATURAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf