Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-110-C1-R1
ATS-12A-110-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-110-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12A-110-C1-R1.pdf
Availability of ATS-12A-110-C1-R1
QUANTITY
ATS-12A-110-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-110-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-110-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.97°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-110-C1-R1
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-110-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-110-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-12A-110-C1-R1
RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9A 7 MOHM TH datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 200V 150A MS-013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
GDT 600V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 5.3A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf