Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-150-C3-R0
ATS-12A-150-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-150-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12A-150-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12A-150-C3-R0
QUANTITY
ATS-12A-150-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-150-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-150-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-150-C3-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-150-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-150-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-150-C3-R0
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 40-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf