Amphenol Industrial PT02E-16-23S(025)
PT02E-16-23S(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT02E-16-23S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
PT02E-16-23S(025).pdf
Availability of PT02E-16-23S(025)
QUANTITY
PT02E-16-23S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT02E-16-23S(025)
Internal Part NumberEIS-PT02E-16-23S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT02E-16-23S(025)
Related LinksPT02E-16, PT02E-16-23S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT02E-16-23S(025) Details Description
Related parts for PT02E-16-23S(025)
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1.8A SOT-563 datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT5.00/24/180 3.2SN BK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf