Linear LT1999CMS8-10F#PBF
LT1999CMS8-10F#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1999CMS8-10F#PBF
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP CURR SENSE
Datasheet Download
LT1999CMS8-10F#PBF.pdf
Availability of LT1999CMS8-10F#PBF
QUANTITY
LT1999CMS8-10F#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1999CMS8-10F#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1999CMS8-10F#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeCurrent Sense
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate3 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth2MHz
Current - Input Bias137.5µA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply5.8mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1999CMS8-10F#PBF
Related LinksLT1999CMS, LT1999CMS8-10F#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1999CMS8-10F#PBF Details Description
Related parts for LT1999CMS8-10F#PBF
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 47A TO-220AB datasheet.pdf
CONN U-MNL PLUG 12POS 94V-2 BLK datasheet.pdf
KIT DEV QUICK START ADUC841 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A PCP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MC 4P TEE ML EXT TO FM INT datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 37.7MM RND 17.2MM datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X15MM 2WR datasheet.pdf
16POS, MIXED,REC HSG,ASSY datasheet.pdf