Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-132-C3-R0
ATS-12B-132-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-132-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12B-132-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12B-132-C3-R0
QUANTITY
ATS-12B-132-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-132-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-132-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-132-C3-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-132-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-132-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-132-C3-R0
SWITCH MAGNETIC 1A 46-70AT datasheet.pdf
CORD GROUND 10MM STUD W/RES 15' datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 512KBIT 25NS 84PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 100MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TEST datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf