Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-195-C2-R0
ATS-12B-195-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-195-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12B-195-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12B-195-C2-R0
QUANTITY
ATS-12B-195-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-195-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-195-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-195-C2-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-195-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-195-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-195-C2-R0
IDC CABLE - HPL60H/AE60M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIE AMPOWER 69082 1000MCM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
LJT 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S TH RECP LC datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 35 V datasheet.pdf