Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-74-C2-R0
ATS-12B-74-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-74-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12B-74-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12B-74-C2-R0
QUANTITY
ATS-12B-74-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-74-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-74-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.35°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-74-C2-R0
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-74-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-74-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12B-74-C2-R0
RES SMD 6.2 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS FLAT 24AWG datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 83.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
GUIDE REAR STRIP datasheet.pdf
UPS SMARTPRO 3.0KVA 2250W 10OUT datasheet.pdf