Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-109-C1-R1
ATS-12C-109-C1-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-109-C1-R1
Brief Description
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12C-109-C1-R1.pdf
Availability of ATS-12C-109-C1-R1
QUANTITY
ATS-12C-109-C1-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-109-C1-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-109-C1-R1
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.68°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-109-C1-R1
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-109-C1-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-109-C1-R1 Details Description
Related parts for ATS-12C-109-C1-R1
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/8" datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf