Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-120-C3-R0
ATS-12C-120-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-120-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12C-120-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12C-120-C3-R0
QUANTITY
ATS-12C-120-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-120-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-120-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-120-C3-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-120-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-120-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-120-C3-R0
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 6"W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT STD 4.6KHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 26P 152MM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V THRU HOLE datasheet.pdf