Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-139-C3-R0
ATS-12C-139-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-139-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12C-139-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12C-139-C3-R0
QUANTITY
ATS-12C-139-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-139-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-139-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.37°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-139-C3-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-139-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-139-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-139-C3-R0
BAG EMI/RFI MVB 6MIL 15X18 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30.1 OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A 6WSON datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 12POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf