Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-201-C2-R0
ATS-12C-201-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-201-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12C-201-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-201-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-201-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-201-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-201-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.17°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-201-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-201-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-201-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-201-C2-R0
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W PMDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS 0.156 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 115 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLUE 500' datasheet.pdf
TOUCHSTART 24VDC VERSION datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf