Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-210-C2-R0
ATS-12C-210-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-210-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12C-210-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-210-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-210-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-210-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-210-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-210-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-210-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-210-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-210-C2-R0
IGBT 600V 28A 125W TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 15V 11MA SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 62.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 6A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf