Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-29-C1-R0
ATS-12C-29-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-29-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12C-29-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12C-29-C1-R0
QUANTITY
ATS-12C-29-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-29-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-29-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.56°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-29-C1-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-29-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-29-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-29-C1-R0
CONN WIRE SCREW-ON 18-12AWG RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 3POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 6.805K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.308K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
SR BTS CB 12A 10 ASY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 175MA 2.86 OHM datasheet.pdf