Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-42-C2-R0
ATS-12C-42-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-42-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766
Datasheet Download
ATS-12C-42-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-42-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-42-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-42-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-42-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.31°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-42-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-42-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-42-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-42-C2-R0
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 100MM 1.37 datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 15.7A 7 MOHM TH datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 3IN 3K/0.1% datasheet.pdf
CONN PLUG R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN AXIAL 34.6X19.8MM 5VDC 2510 datasheet.pdf