Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-86-C2-R0
ATS-12C-86-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-86-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12C-86-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12C-86-C2-R0
QUANTITY
ATS-12C-86-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-86-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-86-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.72°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-86-C2-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-86-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-86-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-86-C2-R0
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8TDFN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IN-LINE JUMPER ON .100 CENTER datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 25K OHM 175W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 24POS .5MM datasheet.pdf