Omron Automation & Safety MK3PNV-5-I-AC240
MK3PNV-5-I-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PNV-5-I-AC240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Datasheet Download
MK3PNV-5-I-AC240.pdf
Availability of MK3PNV-5-I-AC240
QUANTITY
MK3PNV-5-I-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PNV-5-I-AC240
Internal Part NumberEIS-MK3PNV-5-I-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesLED Indicator, Mechanical Indicator, Varistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance6.74 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PNV-5-I-AC240
Related LinksMK3PNV-5, MK3PNV-5-I-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PNV-5-I-AC240 Details Description
Related parts for MK3PNV-5-I-AC240
FUSE BRD MNT 1.25A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf