Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12C-86-C3-R0
ATS-12C-86-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12C-86-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12C-86-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12C-86-C3-R0
QUANTITY
ATS-12C-86-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12C-86-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12C-86-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12C-86-C3-R0
Related LinksATS-12C-, ATS-12C-86-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12C-86-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12C-86-C3-R0
XFRMR LAMINATED 96VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 7.52" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218AB datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC TXRX LIN ON-BOARD VREG 8DFN datasheet.pdf
SENSOR 12CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf