Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-204-C1-R0
ATS-12D-204-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-204-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X12MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12D-204-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12D-204-C1-R0
QUANTITY
ATS-12D-204-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-204-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-204-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.41°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-204-C1-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-204-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-204-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-204-C1-R0
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 41POS SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS .156" datasheet.pdf
PUNCHTERMINAL datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 600V MCOV HYB datasheet.pdf