Rohm Semiconductor MCR10EZHF46R4
MCR10EZHF46R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZHF46R4
Brief Description
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZHF46R4.pdf
Availability of MCR10EZHF46R4
QUANTITY
MCR10EZHF46R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZHF46R4
Internal Part NumberEIS-MCR10EZHF46R4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZHF46R4
Related LinksMCR10E, MCR10EZHF46R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZHF46R4 Details Description
Related parts for MCR10EZHF46R4
RES SMD 102K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
THERM NTC 1K OHM 5% 30 AWG RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.64MM datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf