Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12D-23-C3-R0
ATS-12D-23-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12D-23-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12D-23-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12D-23-C3-R0
QUANTITY
ATS-12D-23-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12D-23-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12D-23-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.06°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12D-23-C3-R0
Related LinksATS-12D-, ATS-12D-23-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12D-23-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12D-23-C3-R0
IC SWITCH DPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC14B/AE14M/X datasheet.pdf
IC INVERTER CONTROL SOP28 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4SL-N4CFG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf