Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-11-C3-R0
ATS-12E-11-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-11-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12E-11-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12E-11-C3-R0
QUANTITY
ATS-12E-11-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-11-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-11-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-11-C3-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-11-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-11-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-11-C3-R0
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 260MA 900 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
SENS 1500PSI 22MM M10-1.0 6G 5V datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHRINK BOOT ADAPTER SHELL SZ 23 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
CAP FILM 160PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf