Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0785663R000A0L
Y0785663R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0785663R000A0L
Brief Description
RES 663 OHM 0.6W 0.05% RADIAL
Datasheet Download
Y0785663R000A0L.pdf
Availability of Y0785663R000A0L
QUANTITY
Y0785663R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0785663R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y0785663R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)663
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0785663R000A0L
Y0785663R000A0L Details Description
Related parts for Y0785663R000A0L
DOUBLE CHOKE 27MH 0.5A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW 1005 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMAJ datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMAJ datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf