Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-158-C3-R0
ATS-12E-158-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-158-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12E-158-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12E-158-C3-R0
QUANTITY
ATS-12E-158-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-158-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-158-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.9°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-158-C3-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-158-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-158-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-158-C3-R0
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
EMULATOR IN CIRCUIT MEGAAVR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 3 CELL D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 10POS datasheet.pdf