Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-191-C1-R0
ATS-12E-191-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-191-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-12E-191-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12E-191-C1-R0
QUANTITY
ATS-12E-191-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-191-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-191-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.88°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-191-C1-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-191-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-191-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-191-C1-R0
IC REG LDO 1.2V 1A 8DFN datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 23POS 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMAJ datasheet.pdf
IC SLIC PROG 1-CH 38QFN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 10A 25W datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf