Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-183-C3-R0
ATS-12F-183-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-183-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12F-183-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12F-183-C3-R0
QUANTITY
ATS-12F-183-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-183-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-183-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.47°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-183-C3-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-183-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-183-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-183-C3-R0
CAP TANT 150UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 12POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM P600 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1.3W DO41 datasheet.pdf