Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12F-207-C3-R0
ATS-12F-207-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12F-207-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12F-207-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12F-207-C3-R0
QUANTITY
ATS-12F-207-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12F-207-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12F-207-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.47°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12F-207-C3-R0
Related LinksATS-12F-, ATS-12F-207-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12F-207-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12F-207-C3-R0
CAP THIN FILM 1PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
OSC XO 57.344MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 56MM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf