Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12G-107-C2-R1
ATS-12G-107-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12G-107-C2-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-12G-107-C2-R1.pdf
Availability of ATS-12G-107-C2-R1
QUANTITY
ATS-12G-107-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12G-107-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-12G-107-C2-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.93°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12G-107-C2-R1
Related LinksATS-12G-, ATS-12G-107-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12G-107-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-12G-107-C2-R1
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
BOX CHASSIS ALUM UNPTD 4"L X 2"W datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .042W STER AB 10LLP datasheet.pdf
IC IRDA ENCODER/DECODER 8TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 67MA 1W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf