Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12G-192-C1-R0
ATS-12G-192-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12G-192-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-12G-192-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12G-192-C1-R0
QUANTITY
ATS-12G-192-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12G-192-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12G-192-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.33°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12G-192-C1-R0
Related LinksATS-12G-, ATS-12G-192-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12G-192-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12G-192-C1-R0
IC UART DUAL 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DS90C3202 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1.2 GHZ datasheet.pdf
RES 121 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf