Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12G-87-C3-R0
ATS-12G-87-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12G-87-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-12G-87-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12G-87-C3-R0
QUANTITY
ATS-12G-87-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12G-87-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12G-87-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.3°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12G-87-C3-R0
Related LinksATS-12G-, ATS-12G-87-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12G-87-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12G-87-C3-R0
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 50K RHEO 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 10-LLP datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf